Jdi na obsah Jdi na menu
 


KOČIČÍ STRASTI MRAZIVÉ PASTI

8. 12. 2010

 

Tak nás Paní Zima opět poctila svojí přítomností.

A ruku v ruce s ní přišel i Mistr Mráz.

Ano, nic nového pod sluncem ( ale kde je teď slunci konec, zato je

tma od brzkého odpoledne, kdy i úsměv zamrzá ;-(


 Meteorologům, těm se to řekne.

Ostatně, nezdá se vám, že zprávy o počasí začínají plnit titulní stránky médií takřka jako celebrity ? Internetová zpravodajství se předhánějí, kdo dřív přinese žhavé sněhové novinky, kde zrovna zapadl posypový vůz, v jakém regionu co právě (ne)funguje, a světe, div se – v prosinci sněží !

Jako by ty kalamity byly nějaká vymoženost naší civilizace …

V době, kdy jsme údajně dobyli vesmír, kupujeme pozemky na Měsíci a vyvíjíme nové a nové sociální sítě, je pro nás neřešitelný problém pár centimetrů sněhu. Škoda, že se nelze zeptat našich praprapředků, jak to vůbec bez všech těch vymožeností zvládali.

V zimě je prostě zima, chumelí a mrzne až praští. A my, lidé, tvorové nedokonalí, se musíme teple oblékat, svítit od božího odpoledně, zateplovat obydlí a topit, jinak bychom si coby zmrzlíci všech těch výdobytků naší doby ani jaksi neužili.

Letošní zima má být krutá, varovali meteorologové.

A tak je na nás, abychom se s tím varováním dokázali poprat, jelikož ani našim svěřencům nekoluje v žilách nemrznoucí směs.

Leží na nás tedy značná zodpovědnost.

A zde se pomalu, ale jistě dostáváne k jádru pudla ( kočky ;-)

Ano, máme dostatek prostor, naši svěřenci vegetí v adekvátním prostředí, vybudovali jsme další vnitřní apartmánky a na dalších úpravách se pracuje, ALE – svěřencům malým, nemocným, přestárlým či ryze bytovým prostě nestačí vysvětlit, že je kalamita a basta.

Svěřencům malým, nemocným, přestárlým či ryze bytovým je prostě nutno TOPIT.


 A když už nás milá Paní Zima s přítelem Mrázem opět poctili svoji přítomností, pojali to vcelku velkolepě – při svém víkendovém prvním velkém vstupu byli akční – podařilo se jim částečně poškodit rozvody vody, což má za následek, že jsme nuceni okamžitě zrealizovat vnitřní samostatnou vestavbu prostor „kotelny-vodárny“, neboť tahle zmrzlá dvojka je teprve na startu. Zřejmě jsme ji dostatečně nevítali, tak dala o sobě znát v plné kráse.

Takže, idyla u žhnoucího krbu nám skutečně nehrozí.

Svěřencům malým, nemocným, přestárlým či ryze bytovým je prostě nutno TOPIT – a to je to, oč tu běží.

Topit je nutno PALIVEM.

Za palivo lze považovat vše, co hoří – obrazně řečeno ;-)

Ve skutečnosti se jedná především o dřevo, uhlí, pelety.

Dřevo je samozřejmě ideální topný produkt, ALE – jsme na jihu Čech,

kde dějiny kráčí poněkud jinak ;-)

I občané obce jsou nuceni o příděly palivového dřeva žadonit, a vyčkat schválení zastupitelstvem. A když se zadaří, a projde výběrovým kolečkem, obdrží poukázku na cca 8 prm ( prms = prostorový metr). Nikoliv však na hlavu, ale na jeden dům, jedno číslo popisné. A to prosím na celý rok. Ale pozor – nastojato.

Hle, občane, tam ti stojí strom. Označen je křížkem. Nuže, najdi, pokácej, zpracuj a spal. Pak přijde na řadu dřevorubecký um, doprava, atd., atd. …

A i věrní občané obce jsou tam, kde jsou ;-)


 Toť verze první ( zmíněna spíše pro vyvolání hořkého úsměvu na zmrzlých lících). Verze druhá, reálná – ačkoliv – posudťe sami.


 Nákup palivového dřeva. Běžná cena běžného dřeva se pohybuje od 650,- za prm či m3 čili kubík. Tedy, když je. A když ho potřebujete, prostě sednete a obvoláváte, pily, prodejce, lesáky... A nestačíte zírat. V lesích není dřevo. A to, co tam je, leží kdesi, kam se nedá vyjet, anžto je zima.

V létě to řešit prý nebylo možné, bylo toho k řešení mnoho jinde.

Tedy to, co by mohlo sloužit jako palivové dřevo a být zpeněženo, hnije a mokvá kdesi, kam nelze jet, tedy tam vyhnije do jara.

Tak tomu se říká skvělé hospodaření. A jako každý rok – ten údiv, v prosinci přišla zima ! Nicméně, iluzí nezatopíme, tedy dále.

Tam, kde dřevo je, kde podnikatelský duch zcela nezemřel, není doprava. Tedy, mokré dřevo, těžké jako... no prostě těžké, leží nikoliv v lese, ale např.na pile či ve dvoře firmy. Hurá, je co nabídnout. Ale jak už přišla ta zima, zapadaly tam ty klády sněhem,

a přimrzly, a tak .. no ale když si pro ně přijedete ( naši dopravci nezvládnou projet), tak si je můžete vydolovat, naložit a odvézt. Po zaplacení, samozřejmě ( na auto typ Avie lze naložit cca 7 m3, počítáno po 700,- za kubík/což když seženete, jste fakt dobří/, potřebujete jen tak mít po kapsách cca 5000,- a poté řešit dopravu – od 15 Kč za km, obě cesty – a jelikož v okolí široko daleko s prominutím mrtvo jest, kdyby se zadařilo, 50 kiláků tam, 50 zpět, to máme sto za 15, spraví to patnáct stováků – z kterých je stejně poté minimálně dvoulitr, protože v téhle slotě se to muselo objet …)

plus nějaký ten honorář pro ty dobré duše, které budou rvát klády ze sněhu a házet je ručně na auto, aniž by nás všechny na věky prokleli – dobrá, dvakrát pětikilo pro dva chlápky snad adrenalin srazí.

Tedy, pokud se zrovna na dřevo nevystavují pořadníky, kdy jste zařazeni do fronty čekatelů a lhůta běží … týdny, měsíce ...

No prostě, podtrženo, sečteno, bajvočko sedm statečných tisícovek

plus kapesné pro pomocníky by na chvilku mohlo pořešit topení.

Vzato v úvahu, že těch fůr je vzhledem k prostorám kočkoapartmánů potřeba aspoň pět na sezónu, jde o nějakých „zanedbatelných“ 40.000,- jen tak navíc .. a pokud Paní Zima a Mistr Mráz poněkud přitvrdí, ani to nestačí.


Kdož jste dočetl zimní strasti až sem, věřte, jdeme do finále.


Vše pojímáno jest s lehkým nadhledem, jako by se snad ani nechumelilo. Věřte však, že jde o humor značně černý, servírovaný pokud možno s citem.

Jistě, od samého začátku víme, že nás každý rok potká zima, že bude potřeba topit, i je nám známo, kolik dřeva je nutno zajistit, i to, že ceny stále stoupají a že bychom měli mít prostě nějaké „volné zdroje“, které to pokryjí. A opět je tu ten černočerný humor.

Každodenní výdaje, ty plánované i neplánované ( které jsou čím dál častější ), veteriny, krmení, existenčně – provozní platby, adaptace ubikací – kdybychom při tom všem dokázali mít „jen tak bokem“ byť jen několik tisícovek volných, považovali bychom to téměř za zázrak.

Zvláště pak, když se ze všech stran vůkol ozývají alibistické fráze o krizi ( a čím větší gigant, tím větší perly ;-)


No a my pak prostě jen doufáme a věříme, že jsou i tací, co nás v tom nenechají, protože jim kočičí osudy nejsou lhostejné.

A ti že pomohou, ač jim recipročně nenabídneme billboard na sportovním stadionu.


 V současné situaci pomůže cokoliv, co zmírní zimní trápení.

Ať už se jedná o jakoukoliv možnost zajištění třeba toho proklínaného palivového dřeva – netřeba přímo z lesa, hoří i zbytky trámů, prken, dřevo z likvidace staveb apod., pomoc s dopravou, materiální pomoc ve formě krmiv či veterinárních přípravků.


 Pomůže každá stokoruna, polínko k polínku ;-)

Pro tento způsob pomoci finančního daru na účet organizace ( 1002015761/2700 ) lze použít variabilní symbol 9462 ( Zima ).

A v neposlední řadě je zde eshop WWW.ARTCAT.CZ , kdy zakoupení dárečků zahřeje naše svěřence po těle a nás po duši.


 No řekněte, není tohle vlastně dopis Ježíškovi ?


 


 

 

Náhledy fotografií ze složky ZIMA2010